Pomoc prawnika specjalizującego się w sprawach rozwodowych

Pomoc prawnika podczas rozwodu – czy jest konieczna? Wydaje się, że procedura rozwodowa nie powinna być trudna, przecież wszyscy biorą ślub bez prawnika! Niestety, w praktyce jest to dość skomplikowany proces, a do rozwodu potrzebny jest prawnik. Przyjrzyjmy się temu problemowi szerzej.

Aby dokonać rozwodu, potrzebujesz pomocy zaufanego prawnika od rozwodów z Olsztyna https://adwokatskwiot.pl/prawnik-rozwody/ , ponieważ każdy specjalista w dziedzinie prawa odpowiada za konkretną dziedzinę. Prawnik nie jest potrzebny, jeśli nie ma wspólnych dzieci, nie ma sporu majątkowego, a partner nie jest przeciwny rozwodowi, każdy może zgadywać. Jeśli jednak za rozwodem kryje się szereg innych nierozwiązanych kwestii, obecność wspólnych małoletnich dzieci, wspólnie nabyte mienie lub inne sprawy.

Do czego jest przydatny prawnik specjalizujący się w rozwodach?

  • Po pierwsze, adwokat rozwodowy pomoże Ci, jeśli Twój partner nie zgadza się na rozwód;
  • Po drugie, pomoże w przygotowaniu pozwu rozwodowego i zapewni wsparcie prawne w całym procesie;
  • Po trzecie, prawnik pomoże w innych kwestiach, takich jak podział majątku, alimenty czy ustalenie miejsca zamieszkania dziecka;
  • Po czwarte, udział w sprawie znacznie zwiększy szanse na jej pozytywne zakończenie, a także zaoszczędzi Twój czas.

Jeśli w postępowaniu rozwodowym przyjmujesz bierną postawę lub po prostu nie chcesz widywać się z żoną/mężem z powodu wrogich relacji, to właśnie prawnik może przejąć funkcję Twojego przedstawiciela i zminimalizować kontakty z drugim małżonkiem.

Nie jest złym pomysłem, aby profesjonalny prawnik był obecny przy podpisywaniu różnych umów przez drugiego małżonka. Jeśli więc macie wspólne małoletnie dzieci i planujecie wystąpić do sądu ze wspólnym oświadczeniem małżonków o rozwiązaniu małżeństwa, najpierw będziecie musieli zawrzeć umowę o udziale w wychowaniu i utrzymaniu dziecka. Do sporządzenia i podpisania takiej umowy z pewnością potrzebny będzie prawnik. Prawnik sprawdzi, czy umowa jest zgodna z obowiązującymi przepisami, czy nie narusza praw dziecka oraz czy dokument jest zgodny z jego interesami i interesami dziecka.

Dodatkowo prawnik może przeanalizować dokument i przedstawić profesjonalną opinię na temat ryzyka prawnego, które może pojawić się po podpisaniu dokumentu. 

Analiza sytuacji i konsultacje z klientem

Podczas doradztwa prawnik musi poznać wszystkie okoliczności sprawy. W przypadku rozwiązania małżeństwa adwokat powinien wziąć pod uwagę następujące okoliczności: obecność wspólnych dzieci, wiek dzieci, miejsce zamieszkania małżonków, istnienie sporu majątkowego, istnienie sporu o dzieci, utrzymanie drugiego małżonka i dzieci po rozwodzie. 

Pomoc prawnika w gromadzeniu dowodów

Należy pamiętać, że w procesie rozwodowym przed sądem przedkłada się nie tylko dokumenty, ale także dowody. Dlatego każdy dokument, który Twój prawnik składa w sądzie, musi coś udowadniać. Na przykład akt małżeństwa jest dowodem na to, że małżeństwo zostało zawarte, a zatem jest przedmiotem sporu. Jeśli nie ma aktu małżeństwa, należy go uzyskać. Duplikat aktu małżeństwa można uzyskać w urzędzie stanu cywilnego. Jeśli klient nie jest w stanie uzyskać takiego zaświadczenia (przebywa za granicą), prawnik może uzyskać taki duplikat w jego imieniu.

Wśród innych czynności, które prawnik rozwodowy może wykonać w sprawie są czynności o uzyskanie orzeczenia sądu, tłumaczenie dokumentów rozwodowych z cudzoziemcem, poświadczenia orzeczenia sądu rozwodowego, sporządzanie oświadczeń dla sądów zagranicznych, wysyłanie orzeczenia sądu za granicę, i tym podobne.