Czym są systemy informacji prawnej?
Praca prawnika jest niezwykle wymagająca i odpowiedzialna. Wiele kancelarii chętnie korzysta z rozwiązań, które sprawiają, że wykonywanie obowiązków staje się szybsze i prostsze. Najlepszym tego przykładem są systemy informacji prawnej. Czym są tego rodzaju programy i jakie możliwości oferują swoim użytkownikom?
Czym są systemy informacji prawnej?
System informacji prawnej to nic innego jak specjalistyczny program komputerowy wspomagający prawnika w jego pracy. Zawiera on bazę komentarze do aktów prawnych, orzecznictwo, interpretacje podatkowe, parametry księgowe oraz wzory pism. Pozwala on także śledzić zmiany w przepisach, a także zapewnia pewność korzystania z norm aktualnie obowiązujących. Wyszukiwanie materiałów jest niezwykle proste i intuicyjne. Co ważne, potrzebne treści można również pobrać lub skopiować, dzięki czemu pisanie pism procesowych staje się łatwiejsze i znacznie szybsze.
Jakie są najpopularniejsze systemy informacji prawnej?
Obecnie na polskim rynku działa kilka systemów informacji prawnej. Niemniej jednak najpopularniejsze z nich to LEX oraz Legalis. Ciekawą alternatywę stanowią Standardy Prawa, które zyskują coraz to większe grono użytkowników.
LEX
LEX to produkt opracowany przez wydawnictwo Wolters Kluwer. To najpopularniejszy system, z którego chętnie korzystają instytucje państwowe, w tym również sądy. Jego możliwości są bardzo duże. LEX zawiera bowiem bazy pytań i odpowiedzi, porady eksperta, szkolenia on-line, komentarze do aktów prawnych, opisy poszczególnych procedur, narzędzia do tworzenia dokumentacji i wzory dokumentów, a nawet pozwala na korzystanie z porad telefonicznych. Wszystko uzależnione jest jednak od wykupionego modułu. Co ważne, mogą korzystać z niego również osoby indywidualne.
Legalis
Legalis jest narzędziem opracowanym przez C.H. Beck i przeznaczonym z założenia dla kancelarii prawnych. Zawiera on bazy wiedzy z poszczególnych dziedzin prawa, na przykład karnego, cywilnego i administracyjnego. Program oferuje bazę aktów prawnych, komentarze, monografie, opinie z czasopism, wzory pism, opisy procedur, a nawet webinaria. W tym przypadku nie ma jednak możliwości zakupu przez osoby indywidualne.
Standardy Prawa
Standardy Prawa – to znakomita alternatywa dla systemów takich jak LEX i Legalis. Jego największą zaletą jest dobry stosunek ceny do jakości. Ceny są bowiem naprawdę atrakcyjne, co sprawia, że chętnie korzystają z tego systemu początkujące kancelarie adwokackie i radcowskie. Podobnie jak inne programy pozwala on na korzystanie z baz aktów prawnych, komentarzy i orzecznictwa. Jego dodatkowe moduły to Akademia Standardów Prawa oraz Biblioteka Standardów Prawa.
Wielu prawników nie wyobraża sobie pracy bez systemów informacji prawnej. Programy te znacznie ułatwiają przygotowanie pism procesowych oraz opinii prawnych. Wielość modułów oraz opcji ich zakupu sprawia, że można wykupić jedynie te bazy, z których korzysta się w ramach wykonywanej działalności. Z kolei płatność można wykonać w korzystnych ratach.